AKO FUNGUJE PERSONÁLNA AGENTÚRA? ČO SI VŠÍMAŤ PRI VÝBERE A NA ČO SA AGENTÚRY OPÝTAŤ?
Prax nám ukazuje, že je na trhu stále veľa firiem, ktoré nemajú skúsenosť so spoluprácou s personálnou agentúrou, prípadne spolupracovali veľmi dávno. Patríte aj vy medzi firmy, ktoré hľadajú nových kolegov a nevedia si rady? Môžete zvážiť spoluprácu s personálnou agentúrou. V článku sa venujeme náboru na pozície white collars/biele goliere – teda zväčša do centrál spoločností alebo expertné pozície (keďže na tieto typy pozícií sme orientovaní aj my v ALEX PETERSON). Ako teda funguje personálna agentúra? Poďme sa na to pozrieť prakticky.
AKÉ TYPY AGENTÚR NA TRHU NÁJDEME?
Na slovenskom trhu nájdete agentúry, ktoré sa venujú viacerým službám, prípadne naozaj „všetkému“, alebo sa špecializujú na 2-3 služby. Odporúčame si cielene vybrať podľa toho, čo potrebujete. Preberte si vaše požiadavky s viacerými agentúrami – zahrňte zástupcov veľkých, stredných aj menších agentúr.
V zásade pre white collars pozície využijete službu agentúry Recruitment/nábor, alebo Headhunting/Executive search. Ak potrebujete nového člena tímu cez agentúru aj zamestnať, využite Agentúru dočasného zamestnávania (zoznam v linku).
S KÝM SA V AGENTÚRE STRETNEM?
Vo väčších agentúrach sa stretnete s Obchodníkom, s ktorým budete vyjednávať podmienky. Následne po podpise zmluvy vás posunie ďalej – buď manažérovi pobočky alebo konzultantovi. V menších, či stredných agentúrach, sa stretnete priamo s konzultantom alebo manažérom pobočky. Každopádne odporúčame, aby ste sa stretli aj s konzultantom, ktorý bude pre vás priamo pracovať.
NEMÁM POPIS POZÍCIE – MÔŽEM OSLOVIŤ AGENTÚRU?
Môže sa vám stať, že vytvárate novú pozíciu. Pokiaľ ste veľký korporát, pravdepodobne u vás prebehne „kolečko“ schvaľovania a popis práce si vytvoríte. V prípade strednej a menšej firmy možno nemáte vlastné HR a ani kapacitu na vytváranie popisu. Môžete teda osloviť agentúru, ale dôkladne si ju vyberte.
Kvalitná agentúra si s vami sadne a spoločne s vami nadizajnuje potrebný popis pozície a požiadavky na kandidáta. Poradí vám, kde sa môže pohybovať mzda kandidátov pri určených kritériách. Pomôže vám pripraviť efektívny výberový proces.
Táto služba je väčšinou zdarma, avšak na trhu sú aj agentúry a konzultanti, ktorí vám poskytnú platený servis, ak potrebujete komplexnejšie nastavenie HR procesov.
KEDY SA PUSTIŤ DO SPOLUPRÁCE?
V zásade kedykoľvek. Predpokladajme, že ste vo fáze, kedy ste si už pripravili popis pozície a využili ste vlastné zdroje – interný referral program (oslovili ste zamestnancov, či „nepoznajú niekoho vhodného“), zadali ste inzerciu na pracovné portály, ale bez úspechu. V tejto fáze môžete osloviť agentúru. Prípadne samozrejme ešte skôr – predtým, ako miniete financie na inzerciu a premrháte čas čakaním na reakcie. Navyše personálna agentúra vám môže tiež poradiť, či sa oplatí danú pozíciu vôbec inzerovať.
AKÁ JE CENA ZA SLUŽBU AGENTÚRY?
Pokiaľ hovoríme o štandardnej službe náboru, teda Recruitment, odmena za službu sa na slovenskom trhu personálnych agentúr pohybuje medzi 2-3násobkom mesačnej mzdy kandidáta. Funguje sa na báze success fee – to znamená, že ku platbe prichádza jedine v prípade nástupu vybraného kandidáta na pracovné miesto (aj v prípade umiestnenia na inú pozíciu). Ak si z prezentovaných kandidátov nevyberiete, neplatíte nič. Takisto, ak vybraný kandidát neprijme ponuku, alebo nakoniec nenastúpi na pracovné miesto.
V prípade, že si vyberiete službu Executive search (Headhunting), zväčša ide o prémiovú službu, kde dostávate pridanú hodnotu (napríklad vo forme pravidelného reportu). Služba je teda drahšia, a tiež je platba inak rozložená – väčšinou cez “tretiny” (tretina platby pri podpise objednávky, tretina napríklad pri prezentovaní prvých kandidátov, tretina pri nástupe kandidáta na pracovné miesto).
KOĽKO AGENTÚR MÁM OSLOVIŤ?
Ak si pripravujete tender, teda výber agentúry, je vhodné osloviť viac agentúr. Prípadne si vyžiadajte od známych (majiteľov firiem, manažérov oddelení) referencie na personálnu agentúru a cielene oslovte iba jednu. Od agentúr si môžete vyžiadať cenové ponuky, prezrite si ich referencie, a stretnite sa optimálne s konzultantom, ktorý bude pre vás pracovať. Viac o výbere agentúry píšeme v článku: Ako si vybrať správnu personálnu agentúru – časť 1.
ČO AK NIE SOM SPOKOJNÝ S AGENTÚROU?
Spoluprácu môžete ukončiť kedykoľvek, samozrejme za predpokladu, že to zmluva/objednávka, ktorú ste podpísali, dovoľuje. Personálna agentúra by vás však nemala zaväzovať. Pokiaľ ste s agentúrou podpísali exkluzivitu (teda záväzok, že nebudete spolupracovať súbežne s inou agentúrou), musíte najprv spoluprácu ukončiť, až potom dať náborový projekt inej personálnej agentúre.
Náborový projekt môžete hneď od začiatku dať viacerým agentúram, avšak neoplatí sa súbežne spolupracovať s viac ako 2 agentúrami, maximálne 3 (závisí od projektu). Jednak je spolupráca s viac agentúrami kontraproduktívna (keďže ide o success fee, agentúra radšej venuje pozornosť projektu, kde je väčšia pravdepodobnosť úspechu), ale tiež vám kazí renomé na trhu (množstvo tých istých kandidátov je opätovne kontaktovaných s vašou ponukou).
SLUŽBA JE DRAHÁ, ČO MÁM ROBIŤ?
Pokiaľ je pre vás služba pridrahá, prípadne ste s platbou nepočítali v budgete, komunikujte to agentúre transparentne. Dobrá agentúra dokáže nastaviť službu a cenu tak, aby vám to vyhovovalo, samozrejme v rámci rozumných hraníc 😊. Neoplatí sa totiž agentúru úplne “zodrať z kože”. Prax vám totiž ukáže, že agentúra bude radšej pracovať za lepšie platený projekt, než ten, ktorý bol okresaný na minimum. Dohodnite sa s agentúrou férovo, aby boli obe strany spokojné.
RECRUITMENT, ČI EXECUTIVE SEARCH, ALEBO HEADHUNTING?
Ak ste ešte nemali skúsenosť a neviete ako funguje personálna agentúra, pravdepodobne neviete, ktorú službu využiť. Nevadí. Opýtajte sa. Nám sa napríklad často stáva, že nás firma osloví so žiadosťou o službu Executive Search. Po zhodnotení však klientovi neraz odporučíme službu Recruitment, ktorá je pre neho finančne výhodnejšia – za predpokladu, že vieme, že dokážeme nájsť kvalitných kandidátov, aj pri využití nie prémiovej služby. Ak z agentúry cítite, že tentokrát ona vás chce “zodrať z kože”, hľadajte inú.
DOHODOL SOM SA S AGENTÚROU, ČO NASLEDUJE?
Ak ste podpísali objednávku alebo zmluvu, môžete agentúru nechať pracovať. V priebehu dní, zväčša v rámci 1-2 týždňov (závisiac od pozície) by vám mala dodať prvých kandidátov. Ak ide o kvalitnú agentúru, konzultant agentúry aktívne vyhľadáva kandidátov a odporučí vám iba kandidátov, ktorých zhodnotil na face-to-face pohovore (ak vám agentúra iba preposiela CV, kandidátov, ktorých nevideli, je na čase spoluprácu ukončiť). Po pohovore v agentúre vám zašle report, teda písomné zhodnotenie a CV kandidáta. Následne vám poskytuje podporu a poradenstvo počas celého výberového procesu.
Hádam sme vám pomohli trochu sa zorientovať v tom, ako funguje personálna agentúra. Na záver – pri výbere agentúry platí: Nenechajte sa zmiasť či obalamutiť veľkosťou mena spoločnosti a „medzinárodnosťou“. Pokiaľ hľadáte Nákupcu do Nitry, môže vám byť ukradnuté, či má firma pobočku v 30 krajinách😊. Ak by ste si stále neboli istí a máte otázky, pokojne nám zavolajte a my vám radi poradíme: +421 919 199 598, info@alexpeterson.sk
Pamätáte si aj vy svoje prvé zážitky v spolupráci s agentúrou? Budeme radi, ak nám napíšete na LinkedIne (link na našu firemnú stránku tu) alebo na Facebooku (link na našu skupinu tu).
Zdroj obrázku: pexels.com
Súvisiace články:
https://www.alexpeterson.sk/ako-si-vybrat-spravnu-personalnu-agenturu-cast-1/
https://www.alexpeterson.sk/ako-si-vybrat-spravnu-personalnu-agenturu-cast-2/
https://www.alexpeterson.sk/ako-si-vybrat-spravnu-personalnu-agenturu-cast-3/
https://www.alexpeterson.sk/exkluzivita-s-personalnou-agenturou/
https://www.alexpeterson.sk/ako-efektivne-spolupracovat-s-personalnou-agenturou/