AKO NAPÍSAŤ ŽIVOTOPIS A ZAUJAŤ? DNES VÁM DÁME PÁR RÁD Z POHĽADU RECRUITERA.
Ako napísať životopis? Úvodom sa vžime do role recruitera. Recruiter, teda človek, zodpovedný za nábor, prejde denne 50-300 životopisov. Ak hovoríme napríklad o 100 CV denne a každému by mal venovať 2 minúty, zabralo by mu iba čítanie CV zhruba 3 a pol hodiny. Realita je taká, že životopisu venuje na začiatok necelých 10 sekúnd. Čo jeho oči skenujú počas 10 sekúnd?
ČO SKENUJÚ OČI RECRUITERA?
1. KĽÚČOVÉ SLOVÁ
Oči recruitera hľadajú kľúčové slová. Väčšinou ich nájdete v požiadavkách na pozíciu, na ktorú reagujete (Požiadavky na kandidáta). Pokiaľ firma hľadá projektového manažéra s certifikátom, zvýraznite to vo svojom CV. Pokiaľ hľadá obchodníka v oblasti stavebníctva, neuvádzajte len firmu, kde pracujete, ale využite text v náplni práce napr. „vyhľadávanie klientov v oblasti stavebníctva…“ alebo zátvorku za zamestnávateľom – napr. Firma XY (stavebný sektor), Obchodný reprezentant.
2. GRAFIKA JE VEĽMI DÔLEŽITÁ
Grafika je veľmi dôležitá. Využite zvýraznenie tučným písmom alebo mierne zväčšenie písma- zvýraznite Vaše pozície a firmy, kde ste pracovali, alebo kľúčové slová. Citlivo môžete využiť aj kurzívu, napr. na motto alebo summary na začiatok CV, alebo na úspechy alebo projekty, na ktorých ste pracovali (detailnejšie ich môžete rozpísať v prílohe CV)
3. NA KAŽDÚ POZÍCIU INÉ CV
Áno, čítate dobre – svoje CV prispôsobte. Vžite sa do role Recruitera. Aký profil hľadá? Hľadá obchodníka pre medzinárodný trh? Vo svojej náplni práce k pozíciám umiestnite na prvé miesto informáciu, že ste pracovali s medzinárodnými klientmi. Ak bola Vaša pozícia vo firme nešťastne nazvaná, kľudne do zátvorky uveďte Váš vlastný názov pozície – napr. Amtox Manager (Produktový manažér)
4. ČO A KDE UMIESTNIŤ?
Bežne sa stretávame s rôznymi kreatívnymi životopismi. Pokiaľ nereagujete na pozíciu grafického dizajnéra, odporúčame, aby ste boli skôr konzervatívnejší. Myslite na tajomných 10 sekúnd recruitera. Pokiaľ recruiter nenájde to, čo hľadá, životopis odkladá nabok. Recruiteri hľadajú najprv: kontakt, Vašu aktuálnu pozíciu a takto postupujú smerom k starším skúsenostiam. Následne si prezerajú jazyky, vzdelanie, prípadne certifikáty a kurzy. Na začiatku CV môžete využiť „summary“ (Vaše predstavenie v 3-4 riadkoch).
5. ČO V CV NEUVÁDZAME?
Do CV určite nepatrí rodné číslo (dátum alebo iba rok narodenia môžete uviesť), počet detí, rodinný stav, či pohlavie, ZŠ, a takisto zamestnávatelia pred rokom 2000.
6. AKÝ JE IDEÁLNY ROZSAH ŽIVOTOPISU?
Tu nájdete veľa rozporuplných názorov u HR špecialistov. Kľúčom je, aby CV bolo prehľadné a aby behom tajomných 10 sekúnd recruiter ľahko našiel, čo hľadá, a prípadne čítal ďalej. Ak máte typ pozície, kde chcete uviesť detailné informácie k úspechom, projektom, ktoré ste viedli, fotodokumentáciu projektov (najmä v stavebnom sektore) a podobne, pošlite samostatný súbor.
7. FORMÁT CV
Ako napísať životopis teda už viete. V akom formáte si ho uložiť a zaslať? Vždy “PDF” . Word recruiterovi podčiarkne gramatiku a to nedodá Vášmu CV pekný vizuál. Powerpoint prezentácia a jpg, či scany sú veľmi nevhodné.
8. FOTO ÁNO, ČI NIE?
Názory sú rôzne aj u HR/recruiterov, avšak väčšina sa prikláňa ku fotografii na CV, ak je profesionálna. Každopádne pekné foto s úsmevom Vás príjemne prepojí s recruiterom. Sympatie prichádzajú aj z fotky. Fotografiu si však nechajte “schváliť” u 2-3 úprimných známych.
Sledujte náš blog na www.alexpeterson.sk. Prajeme Vám veľa šťastia😊
Odporúčanie na ďalšie články na našom blogu:
Čo s medzerami v CV a v mojej praxi?
Príručka “Všetko, čo potrebujete vedieť k získaniu práce”