AKO SI HĽADAŤ PRÁCU, KEĎ STE ZAMESTNANÝ? ČOMU SA VYHNÚŤ, ABY STE HĽADANIE PRÁCE UDRŽALI V TAJNOSTI?
Aktuálna doba je turbulentná a mnohí asi pociťujete určitú pracovnú neistotu alebo nad zmenou práce len premýšľate. Ako však hľadať prácu, keď ste zamestnaný? Prinášame Vám pár odporúčaní, ako začať hľadať prácu, a zároveň si ustrážiť to súčasné pracovné miesto. Ako začať?
AKTUALIZUJTE SI PROFIL NA LINKEDINE
LinkedIn slúži ako výborná platforma na networking, zároveň je to aj cesta pre Recruiterov, či Personalistov na to, aby Vás našli a aktívne oslovili. A to aj vtedy, ak nemáte v profile informáciu, že prácu momentálne hľadáte. Stačí mať profil skutočne aktuálny – vyplnenú súčasnú pozíciu, náplň práce, školu, jazyky. Podobne ako v CV. Ak chcete ostať nenápadný pred svojimi kolegami, profil si aktualizujte postupne. Pred aktualizáciou si poriadne prejdite Nastavenia/Settings – existuje možnosť vypnúť notifikácie, ktoré ľudí upozorňujú na aktualizáciu vo vašom profile.
AKTUALIZOVAŤ CV V DATABÁZE PROFESIA.SK?
Mnoho kandidátov aktívne reaguje na inzeráty, ale nemajú zverejnený CV v databáze profesia.sk, prípadne kariera.sk. Pri zverejnení CV sa k nemu dostanú, samozrejme, iba personalisti, personálne agentúry, či firmy, ktoré majú vytvorený profil na profesia.sk. Pozor, tu už existuje riziko, že Vaše CV nájde aj HR z Vašej firmy, či Váš manažér, ak tento portál využíva. Výhodou však je, že ak mnoho firiem nemá aktívny inzerát (napr. z finančných dôvodov, alebo pozíciu nechcú, či nemôžu oficiálne inzerovať) a mohli by Vás s pozíciou aktívne osloviť.
BUĎTE AKTÍVNY A DAJTE O SEBE VEDIEŤ
Či už ide o cielené budovanie siete na LinkedIne, alebo sieť priateľov/známych, ktorí vedia, že sa o nové pracovné možnosti zaujímate. Vaši známi, zamestnanci firiem, Vás hádam budú radi odporúčať manažérom ich oddelení, či HR. Taktiež môžete svoj kontakt, prípadne CV, či link na profil na LinkedIn, poslať aj „naslepo“ do firiem, ktoré Vás zaujímajú. Doba je neistá, firmy mnoho pozícii neinzerujú oficiálne, ale budú radi, že budú o Vás vedieť, keď sa im „rozsvieti zelená“ a budú Vás môcť osloviť s konkrétnou ponukou.
POUŽÍVAJTE VLASTNÝ TELEFÓN A NOTEBOOK
Buďte opatrný. Ak ste na firemnom laptope, môže byť história Vášho hľadania a všetka aktivita viditeľná. Podobne tiež, ak využívate firemnú sieť. Pracovné ponuky si vyhľadávajte iba na vlastnom mobile/laptope a vlastnej sieti.
KEDY NA POHOVORY?
Ak si neustále beriete poldňovú dovolenku, možno vzbudíte podozrenie. Ak je to možné, dohadujte si interview skoro ráno, alebo po pracovnej dobe, prípadne cez obednú pauzu (predtým sa ubezpečte, ako dlho bude rozhovor trvať). Popremýšľajte tiež, ako to vymyslieť s oblečením. Ak chodíte do práce “casual”, a v jeden deň prídete v obleku, asi sa Vám nepodarí byť nenápadný😊
POTREBUJETE REFERENCIE?
Samozrejme nikto nemôže od Vás žiadať referenciu od súčasného šéfa, pokiaľ ste vo firme neoznámili odchod. Popremýšľajte nad 2-3 osobami, ktoré poznajú Vašu prácu. Môže to byť bývalý šéf, jeho šéf, súčasný kolega, ktorému dôverujete, ale aj dobrý klient. Je už na potencionálnom zamestnávateľovi, aby si zvážil, či podaná referencia je pre neho relevantná. Referencia nemusí byť písomná, postačuje kontakt na požiadanie.
DVÍHANIE TELEFONÁTOV
Ak budete často dvíhať telefonáty a rýchlo sa zatvárať do zasadačky, vzbudíte podozrenie. Telefonát nemusíte dvihnúť. V práci si nechajte súkromný mobil na tichom zvonení a keď zaznamenáte telefonát, zavolajte späť, akonáhle to bude možné. Druhá strana pochopí, že ste v práci a nemôžete voľne hovoriť. Dohodnite sa na konkrétny čas telefonátu. Tento čas však musíte dodržať. Nie je nič horšie, ako keby Vás personalista nevedel niekoľko dní po sebe zastihnúť.
VENUJTE SA PRÁCI
Pokiaľ nechcete prísť o súčasnú prácu priskoro, venujte sa práci naplno. Ak je to možné, pracujte na 100% a novú prácu si hľadajte v súkromí. Váš pokles výkonu môže byť viditeľný a tiež musíte počítať s tým, že nájdenie novej, vhodnej pozície, môže potrvať aj pár mesiacov. Tiež je vhodné sa rozlúčiť so zamestnávateľom v tom najlepšom výkone, a nie ako „najhorší zamestnanec roka“. Staré kontakty sa Vám zídu aj kedykoľvek v budúcnosti, a Váš šéf na Vás podá lepšie referencie, ak ste v posledných mesiacoch pracovali naplno.
POZOR NA SOCIÁLNE SIETE
Pokiaľ chcete držať úplne v tajnosti svoje hľadanie práce, nezverujte sa nikomu. Ani sociálnym sieťam. Niekedy aj v uzavretej skupine na Facebooku môže byť človek, ktorý je známym Vášho kolegu, či šéfa. Buďte preto opatrní, pri akomkoľvek komentári, či statuse na sociálnych sieťach.
ČO, AK SA VÁS ŠÉF OPÝTA?
Závisí od konkrétnej firemnej kultúry a musíte si zvážiť, či je vhodné v zamestnaní zverejniť Vaše hľadanie práce. Pri konkrétnej otázke však môžete zájsť aj do „out-u“ v štýle „Doba je aktuálne neistá, a ak by sa niečo zaujímavé vyskytlo, zvážim každú príležitosť“.
Ak by ste si chceli vytvoriť zaujímavý profil na LinkedIne, vytvoriť si atraktívne CV, prejsť Vaše kariérne smerovanie a poradiť, ako byť úspešnejší na trhu práce, využite našu službu Kariérne poradenstvo. Podrobnejšie informácie sa nám nezmestia do 1 článku 😊
Napíšte nám Vaše skúsenosti s hľadaním práce popri zamestnaní, či tipy ako komentár na facebooku (link na našu skupinu tu), alebo na Linkedine (link na našu firemnú stránku tu).
Čítajte aj naďalej náš blog a nezabudnite sledovať otvorené pozície.