AKO SA NEDAŤ NACHYTAŤ NA BLÁZNIVÉ OTÁZKY PERSONALISTU
Zažili ste už niekedy situáciu, keď sa vás pohovorujúci opýtal divnú/bláznivú otázku? Tí, ktorí si tým prešli, už vedia, že personalistovi nepreskočilo, ani sa nemusia obávať o jeho duševné zdravie 😊 Je to totiž spôsob, akým sa dajú zistiť schopnosti, či vlastnosti kandidáta bez toho, aby na prvý pohľad zrejmé, čo sa otázkami sleduje. Sú to otázky, ktoré majú kandidáta zastihnúť nepripraveného – avšak zámerom nie je vám uškodiť, ale zistiť ako reagujete pod stresom a v nezvyčajných situáciách.
Dnes vám zhrnieme azda tie najpodivnejšie bláznivé otázky recruiterov a načrtneme aj spôsoby, akými na ne odpovedať. Zaručene vás potom na pohovore nezaskočí ani veta „Akým zvieraťom by ste chceli byť?“.
Pokojne si môžete skúsiť nasledujúce bláznivé otázky zodpovedať – nie je to také ľahké, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať😊.
BLÁZNIVÉ PODIVNÉ OTÁZKY – ČO ZNAMENAJÚ
Takéto otázky môžeme rozdeliť podľa toho, čo sa pohovorujúci o vás chce dozvedieť. Buď sú to informácie o vašom charaktere/osobnostných črtách, alebo zisťuje, akým spôsobom analyzujete problém a ako pristupujete k jeho riešeniu. Takisto môže byť zvedavý na vašu kreativitu a schopnosť vynájsť sa v nezvyčajnej situácii.
1. TAKZVANÉ „CHARAKTEROVÉ OTÁZKY“
„Ak by ste mali byť zvieraťom, čo by to bolo?“
„Ak by ste boli jablko, akej farby by ste boli?“
„Ak by ste si mohli vybrať, že sa stanete superhrdinom, ktorý by to bol?“
„Aká je vaša najobľúbenejšia postavička z Disney rozprávok?“
„Keby ste vyhrali v lotérii, prišli by ste na druhý deň do práce?“
„Akou dopravnou značkou by ste chceli byť?“
„Máte hodnotiacu škálu od 1 do 10, pričom jednotka znamená výborné hodnotenie a desiatka najhoršie. Akou číslicou by ste sa ohodnotili?
Pri takýchto typoch otázok zväčša ide o to, aké vlastnosti daným predmetom/zvieratám/hrdinom priradíte. Pohovorujúci sleduje vaše uvažovanie a taktiež to, či sa vyberiete viac racionálnym alebo kreatívnym smerom. V odpovedi na otázku možno dokonca o sebe prezradíte viac, ako ste plánovali. Základom je nedať sa zneistiť, porozmýšľať a svoju odpoveď odôvodniť – neexistuje správna, ani nesprávna odpoveď.
2. ANALYTICKÉ OTÁZKY
„Čo myslíte, aká je najvyhľadávanejšia fráza na Youtube?“
„Koľko svetelných križovatiek je v Bratislave?“
„Ak by ste mali vyprázdniť lietadlo plné cukríkov, ako by ste to urobili?“
„Koľko tenisových loptičiek sa zmestí do autobusu č. 95?“
„Koľko ľudí odletelo minulý rok z letiska v Bratislave?“
„Čo by ste boli ochotný zaplatiť za stroj, ktorý neobmedzene tlačí reálne peniaze?“
„Ak by ste sa zobudili a vo vašej emailovej adrese ste si našli 2-tisíc neprečítaných emailov a mohli by ste odpovedať iba na 300 z nich, ktoré z nich by ste si vybrali?“
„Veríte v mimozemšťanov? Prečo áno a prečo nie.“
„Lienky sú červené. Aj jahody sú červené. Prečo?“
Podobné otázky majú odhaliť spôsob akým sa vysporiadate s hlavolamom a ako analyzujete problém/otázku. Nikto nečaká, že prídete s presnou a správnou odpoveďou, ide však o spôsob, ako sa k vášmu odhadu dopracujete. Príklad odpovede môže byť aj takýto: „Autobus 95 je kratší, a jeho dĺžka môže byť cca 10 metrov a šírka 2,5 metra – usudzujem z toho že šírka jazdného pruhu je cca 3,5 metra…“. Toto je časť, ktorá je pre pohovorujúceho dôležitá, nie konečný výsledok.😊
3. KREATÍVNE OTÁZKY
„Ako by ste opísali žltú farbu niekomu, kto je slepý?“
„Predstavte si, že ste slon – ako by ste sa správali pri stretnutí s korytnačkou, ktorá vám vošla do cesty?“
„Aký darček by ste nám vybrali?“
„K čomu všetkému by ste mohli použiť pomaranč, pero, okuliare a plastovú fľašu?“
Pri týchto typoch otázok zapojte všetku svoju kreativitu – avšak nehovorte úplné nezmysly, snažte sa svoju odpoveď aspoň nejako odôvodniť, pokojne nad otázkou porozmýšľajte.😊
4. CHYTÁKY
„Každé CV má aspoň jednu lož. Ktorá je tá Vaša?“
„Čo sme sa Vás ešte nespýtali a mali sme?“
Takéto otázky možno využiť vo váš prospech. Je to priestor, kde môžete o sebe niečo viac povedať, na isté veci upozorniť. Aj pri otázke o lži vo vašom CV – môžete to obrátiť na vtip, závisí od konkrétnej situácie. Sú to otázky, ktoré preveria vašu pohotovosť a úprimnosť.
KTO BY MAL KLÁSŤ PODOBNÉ „BLÁZNIVÉ OTÁZKY“ A ZA AKÝCH OKOLNOSTÍ
Vyššie spomínané „bláznivé otázky“ môžu na pohovore pobaviť a viesť k uvoľnenejšej atmosfére – ak sa nedáte vykoľajiť a nebudete ich brať smrteľne vážne. Napriek tomu je dôležité zvážiť, pri akej pozícii takéto otázky klásť a akú váhu odpovediam priradiť, nakoľko ich treba brať s veľkou rezervou.
Žiadna otázka neposkytne pohovorujúcemu skratku ku poznaniu osobnosti kandidáta. Odpovede môžu maximálne načrtnúť isté charakteristiky kandidátov – ak vôbec. Práve kvôli tomuto by mal podobné otázky pokladať skúsený recruiter/personalista, ktorý si je toho vedomý.
Dobrá správa pre kandidátov je, že trend kladenia „bláznivých otázok“ máme (snáď) pomaly za sebou. Na pohovore sa už poväčšine stretnete s otázkami, ktoré majú súvis s pracovnou pozíciou, a ktoré priamo mieria na vaše schopnosti, zručnosti, znalosti či motiváciu. Avšak, ak sa na vašom budúcom pracovnom pohovore stretnete s divnými otázkami, môžete byť aspoň trošku pripravení a vedieť ako reagovať 😊
Budeme radi, ak nám napíšete vaše skúsenosti, či tipy ako komentár na Facebooku (link na našu skupinu tu), alebo na LinkedIne (link na našu firemnú stránku tu).