ČASTÉ STRIEDANIE ZAMESTNANIA JE UŽ POMERNE BEŽNOU SÚČASŤOU CV. AKO SA POZERAŤ NA ČLOVEKA, KTORÝ ČASTO STRIEDAL ZAMESTNANIA? A AKO SA PRESADIŤ, AK SOM TÝM KANDIDÁTOM PRÁVE JA?
Pri príprave životopisu ste sa určite pozastavili nad tým, že často vypĺňate dátumy od-do, a to u rôznych zamestnávateľov. Prípadne, ak pracujete na HR, poznáte ten pohľad na CV kandidáta, ktorý behom pár rokov vystriedal množstvo zamestnaní. Čo s tým?
V prípade častého striedania zamestnania sa nevyhneme otázke: „Prečo ste odišli z tohto zamestnania? Odídete takto skoro aj od nás? Prečo Vás máme zobrať do našej firmy a veriť, že ostanete dlhšie obdobie?“
BUDE SA KANDIDÁT SPRÁVAŤ PODOBNE?
Ak mám pred sebou CV kandidáta, kde prevláda časté striedanie zamestnania, vytvára to obavu, že sa to bude opakovať aj tentokrát. Minulosť môže evokovať rovnaké správanie v budúcnosti. Avšak nemusí to tak byť vždy. Každý odchod zo zamestnania môže mať aj legitímne dôvody, ktoré je dôležité preveriť. V niektorých prípadoch je kandidát po častých odchodoch práve nastavený usadiť sa a zotrvať v zamestnaní čo najdlhšie. A takých do firmy hľadáte 😊
Do úvahy samozrejme berieme aj vek kandidáta, typ pozície, či segment trhu (napr. v IT kandidáti môžu pracovať na projektoch, vo výrobe ako Interim manažéri, či vo pharma sa farmaceutické firmy mohli fúzovať a pod.). Dôležité je vytvoriť na pohovore atmosféru dôvery, aby ste sa od kandidáta dozvedeli pravdu o aktuálnej situácii a doterajších odchodoch z práce – zopár rád k téme nájdete aj v článku Ako odhaliť, že Vám kandidát klame.
RADY PRE KANDIDÁTOV:
AK U VÁS PREVLÁDA ČASTÉ STRIEDANIE ZAMESTNANIA, PREMYSLITE SI VAŠE ODPOVEDE.
Premyslite si Vaše dôvody, prečo ste odchádzali z každej spoločnosti, či pozície. Niekedy sa môže jednať o objektívne dôvody, ak bolo miesto zrušené, napr. z dôvodu Corona krízy, či z hľadiska šetrenia alebo reštrukturalizácie firmy. Alebo sa pobočka firmy na Slovensku zrušila, či oddelenie presunulo do inej krajiny. Inokedy môže byť Váš dôvod subjektívny – nevyhovovala Vám lokalita, segment firmy, spoločnosť nesplnila sľúbené podmienky, či ste si nesadli so šéfom. Každý odchod z firmy si prejdite ešte doma, aby ste sa na pohovore nezamotali, a zároveň nepopisovali Váš odchod príliš dlho, alebo pochybne.
ČO AK SA MOJE DÔVODY OPAKUJÚ?
Môže sa stať, že sa Vaše dôvody opakujú. Ak ste si napríklad viackrát nesadli s rôznymi nadriadenými, bude vhodné, ak sa poradíte so skúseným personálnym konzultantom a prediskutujete Vaše dôvody. Možno sa naozaj jednalo o súhru náhod, kedy ste netrafili vhodnú osobnosť nadriadeného. Prípadne naozaj od daných šéfov odchádzalo počas krátkeho obdobia viac členov tímu. Možno si však uvedomíte, že neustále odchádzate od šéfov. V takých prípadoch zvážte možnosť vlastného podnikania (kde si budete šéfovať sami), alebo možnosť koučingu, či kariérneho poradenstva. Táto možnosť platí aj v prípade iných, opakujúcich sa, dôvodov.
ČO SO ŽIVOTOPISOM PRI ČASTÝCH ODCHODOCH?
V prípade objektívnych dôvodov, môžete uvádzať do CV aj dôvod odchodu (umiestňuje sa väčšinou pod náplň práce v konkrétnom zamestnaní). Vaša kariérna časť v CV môže mať teda následnosť: Dátum – Zamestnávateľ – Pozícia – Náplň práce – Dôvod odchodu.
ZOPÁR RÁD NA POHOVOR…
- Zdôraznite, čo ste sa naučili v posledných zamestnaniach
- Zdôraznite, že máte záujem sa usadiť a hľadáte stabilné zamestnanie (predpokladáme, že je to pravda)😊.
- Sám/sama pre seba si premyslite, prečo práve pozícia, o ktorú sa zaujímate, by mal byť tá pravá, kde sa ohrejete dlhodobo (ak je to možné, môžete byť aj otvorený- napr. v lokalite ste kúpili byt, alebo plánujete čerpať o pár rokov hypotéku a potrebujete stabilné zamestnanie, alebo máte výborné referencie na danú firmu od známych, ktorí vo firme pracujú…)
- Zosumarizujte Vaše úspechy na pozíciách, a čo ste jednotlivým zamestnávateľom priniesli (zlepšenie procesov, zvýšenie zisku, pripravte si konkrétne čísla, optimálne dohľadateľné, či overiteľné)
- Neskĺznite do negativity – pokiaľ ste museli odísť z dôvodov, ako neserióznosť firmy, či pochybné praktiky Vášho šéfa, alebo zlá kultúra vo firmy, popíšte situáciu stručne, jasne a diplomaticky.
POSLEDNÁ RADA PRE KANDIDÁTOV NA ZÁVER.
Striedanie zamestnania nepôsobí dobre. Ak ste skutočne vystriedali 10 zamestnaní za posledných 7 rokov, je obava budúceho zamestnávateľa, žiaľ, oprávnená. Ďalšie zamestnanie si preto vyberajte veľmi dôkladne, aby ste tam mohli zotrvať viac rokov a optimálne budovať kariéru u jedného zamestnávateľa. Ak ste mladý človek, striedanie zamestnaní Vám prinesie sumár zaujímavých skúseností z rôznych pozícií, či segmentov; vo vhodnom čase však potrebujete zakotviť. Inak Vaše CV začne v budúcnosti vyvolávať otázniky.
Želáme Vám veľa úspechov v ďalšej kariére😊
Máte skúsenosti s častým striedaním zamestnaní, z Vášho života, či z pohľadu HR? Napíšte nám Vaše skúsenosti, či tipy ako komentár na facebooku (link na našu skupinu tu), alebo na Linkedine (link na našu firemnú stránku tu).
Čítajte aj naďalej náš blog a nezabudnite sledovať otvorené pozície.