CHYBY V ŽIVOTOPISE – AKÉ CHYBY ROBÍME PRI PÍSANÍ CV, KTORÉ NÁM NEPOMÁHAJÚ VO VÝBEROVOM PROCESE?
Iste sa všetci zhodneme, že stále platí, že kvalitný životopis je bránou ku získaniu vytúženej pracovnej pozície. Mnohí kandidáti však v životopise opakujú tie isté chyby. Na druhej strane, dobre spracované CV zaručene zaujme, urýchli čítanie personalistovi, a optimálne tiež získate možnosť hovoriť telefonicky s HR (o dôležitosti tohto rozhovoru sa dozviete v niektorom z ďalších článkov) – samozrejme za predpokladu, že máte taktiež relevantné skúsenosti ku inzerovanej pozícii. Cieľom vášho CV je dosiahnuť vytúžený telefonát a následne pozvanie na pohovor, no nie? Vaše CV je teda vstupenkou na pohovor.
Vybrali sme pre vás zopár chýb, ktoré sa najčastejšie opakujú v životopisoch:
1. NEPREHĽADNOSŤ
Neprehľadné CV je Vašou vstupenkou do skartovačky. Ideálnejšie je, ak si CV dáte skontrolovať 2-3 dobrým známym – vyžiadajte si spätnú väzbu na to, ako sa im CV čítalo, či našli rýchlo Vaše skúsenosti, vzdelanie, či jazyky. Pozor na to, aby ste v CV nemiešali skúsenosti so vzdelaním. Každá kľúčová skúsenosť by mala byť očami rýchlo viditeľná, bez toho, aby personalista použil CTRL+F😊 Popremýšľajte, ktoré kľúčové body sú nevyhnutné pre danú pozíciu. Je to znalosť nemčiny, alebo Excelu, prípadne certifikácia PMP, či odborná spôsobilosť podľa §22? Táto informácia musí byť rýchlo dohľadateľná, prípadne aj zvýraznená v CV.
2. ZLE ZVOLENÝ FORMÁT, GRAFIKA, ČI PÍSMO
Používajte moderné, ale „diplomatické” písmo. Celkovo sa odporúča tzv. bezpätkové, dobre čitateľné písmo (v súčasnosti napr. Calibri, Verdana). Nepoužívajte Times New Roman, či Arial Narrow – jednak sú zle čitateľné na monitore, a taktiež už vyšli z módy. A Vy predsa chcete vyvolať dojem moderného človeka a nie naopak 😊. Formát Europass (tzv. európsky formát CV) neodporúčame, jednak kvôli neprehľadnosti, ako aj zastaralému, príliš formálnemu dizajnu. Taktiež obsahuje položky, ktoré CV príliš komplikujú a robia ho ťažko čitateľným. Vyhnite sa však aj príliš modernému, dizajnovému formátu, kde musí personalista dlho hľadať každú z dôležitých položiek (avšak taktiež môže byť CV horšie vyhľadateľné v systéme, ak HR hľadá podľa kľúčových slov).
3. PRÍLIŠ OSOBNÉ INFORMÁCIE
Niekde v roku 1980 sa zvykli písať do CV aj informácie o manželke, deťoch a kde pracujú, a či sú poctivými členmi KSČ 😊. V dnešnej dobe však neuvádzajte: rodné číslo, číslo OP, stav (ženatý/slobodný), počet detí, či nebodaj ich mená. Takisto neuvádzajte pohlavie – to sa niekedy môže uviesť, pokiaľ máte zahraničné meno aj priezvisko, podľa ktorého je náročné určiť pohlavie (personalista vás potom nevie vhodne osloviť v emaile). Taktiež zvážte, ako osobný byť v oblasti hobby, osobných úspechov, detailov prestávok medzi zamestnaniami, či pomenúvaní odchodov zo spoločností.
4. KOĽKO STRÁN (NE)MÁ MAŤ ŽIVOTOPIS?
Môžete sa stretnúť s rôznymi názormi na počet strán životopisu. Niektorí personalisti radia iba 1 stranu CV. Pokiaľ však zachováte prehľadnosť Vášho životopisu, bez problému si spracujte CV na dve strany. Pokiaľ máte seniornejšie skúsenosti (pracovali ste min. v 3-4 firmách, prípadne máte aj rozsiahlejšie vzdelanie, či kurzy), pokojne využite 3 strany. Takisto môžete využiť prílohu – najmä pokiaľ chcete spísať detaily projektov na ktorých ste pracovali (ak ste napr. z oblasti real estate/architektúra, pokojne použite fotografie – dajte však pozor na veľkosť súboru do 15-18 MB).
5. PRÍLIŠ MÁLO ALEBO PRÍLIŠ VEĽA INFORMÁCIÍ
Príliš málo, ale aj príliš veľa informácií je na škodu. Ku každej pozícii vpíšte náplň práce, minimálne na 3-5 riadkov. Prípadne aj viac – zvážte však, aké informácie sú dôležité, a ktoré nie. Ďalej neuvádzajte Základnú školu a tiež nie informácie spred roku 2000. Taktiež ak Vám chýbajú roky v životopise (a predovšetkých posledné roky), objasnite ich (ak máte medzery v skúsenostiach, odporúčame Vám článok “Čo s medzerami v CV“). Ak používate skratky, buďte si istý, že druhá strana im rozumie. Ak pôsobíte v účtovníctve, nepotrebujete vysvetľovať skratku IFRS, ACCA, či PMP v projektovom manažmente. Ak však skratka ABC je názvom Vášho oddelenia, či teamu, vysvetlite ho. Nie je nič horšie ako čítať text „Bol som súčasťou teamu ABC, kde sme pracovali na projekte DEFG, a spolupracovali s tímom BCK“.
6. ĎALŠIE CHYBY V ŽIVOTOPISE
Neprofesionálny email alebo email na partnera/partnerku (kleptomanka35@, szaboovci@). Tiež uvedenie informácie, že nechcete komunikovať s personálnou agentúrou (približne tretinu otvorených pozícií obsadzujú agentúry). O gramatických chybách nemusíme písať. Klamstvá a zahmlievanie, rozdielne CV a profil na Linkedine. Vhodný format je pdf, nikdy nie .jpg či skeny CV, .ppt alebo .txt. A na záver si dajte pozor na názov CV. Názvy súboru, ako Otcove_CV či Maťko-životopis, tie Vás veľmi dobre neodprezentujú 😊
Ak vás téma zaujala a pripravujete si svoje CV, odporúčame vám aj ďalší článok “Ako zaujať so životopisom”.
Budeme radi, ak nám napíšete Vaše skúsenosti, či tipy ako komentár na Facebooku (link na našu skupinu tu), alebo na LinkedIne (link na našu firemnú stránku tu).
Zoznam článkov v blogu ALEX PETERSON