PODĽA ISTÉHO PRIESKUMU NA LINKEDINE, VYŠE 50% ĽUDÍ MÁ VO SVOJEJ PRAXI SIGNIFIKANTNÉ PAUZY. ČO S MEDZERAMI V CV? SKRÝVAŤ ICH ALEBO NIE?
Dôvody na medzeru v praxi môžu byť rôzne. Niekto čerpá materskú, či rodičovskú dovolenku, niekto ide na sabatical (platený, či neplatený oddych v rámci zamestnávateľa, alebo po ukončení určitého obdobia), niekto chce cestovať, alebo externe študovať. Iným sa dlhšie nemusí dariť nájsť vhodnú pracovnú pozíciu. Tu platia dve rady:
- Časové ohraničenie: Skúste si dané obdobie aspoň orientačne časovo obmedziť. Môžete si určiť, že napr. relevantnú pracovnú pozíciu budete hľadať 6 mesiacov. A ak sa Vám nepodarí nájsť vhodnú pozíciu, znížite svoje nároky na pozíciu, mzdu, alebo sa obzriete po iných typoch pozícií. Prípadne začnete jazykovú školu, alebo inak sa vzdelávať, či dokonca rekvalifikovať.
- Neleňošte. Po uplynutí daného obdobia sa znovu angažujte. Pracujte na vylepšení jazyka. Staňte sa dobrovoľníkom a pomáhajte neziskovej organizácií. Choďte niekde na stáž. Naštartujte vysnívané podnikanie. Alebo dočasne pomáhajte známym vo vedení firmy. A podobne. Možností býva veľa. Angažovanosť Vám pomáha udržať sa „vo forme“, získavate nové skúsenosti, či referencie, a stávate sa pripravenejším pre ďalšieho zamestnávateľa. Toto pravidlo platí pre nezamestnaných, absolventov, manažérov na predĺženom sabbaticale, aj pre mamičky a oteckov na rodičovskej dovolenke (hoci rozumieme, že pri 2-3 živých deťoch, ktoré nemáte v škôlke, je to veľmi náročné).
PREČO SA MANAŽÉRI PÝTAJÚ NA VAŠE MEDZERY V CV?
Pokiaľ sa jedná o viacročnú medzeru, chcú spoznať dôvod Vašich medzier v zamestnaniach (aby Vás lepšie spoznali), a taktiež, aby predstava o Vašej praxi v ich hlavách nadobudla celistvosť. Je to prirodzené. Následne ich tiež zaujíma, ako ste daný čas využili.
ZOPÁR RÁD…
- Pokiaľ sa Vám vyskytli neočakávané rodinné, či osobné udalosti, nehanbite sa za nich a nezahmlievajte. Odpoveď: „Stalo sa mi v živote niečo, o čom nechcem hovoriť“, nebude stačiť. Ak ste sa starali o svoju mamu, či dlhodobo choré dieťa, je to úplne v poriadku. Vyjadríte tým úprimnosť a ľudskosť. Samozrejme, ak sa Vám stali veľmi osobné, či dôverné udalosti, ktoré skutočne nechcete zverejňovať, skúste svoju odpoveď aspoň rozvinúť v zmysle: „V lete 2020 sa mi stali určité osobné udalosti, ktorými by som Vás nerád zaťažoval. Potreboval som pár mesiacov na reštart môjho života. Následne som sa venoval príprave na naštartovanie ďalšej časti mojej kariéry, na ktorú som teraz plne pripravený“.
- Zdravotné udalosti – ak ste mali pauzu, aby ste doriešili zdravotné ťažkosti, zamestnávateľ sa Vás nemôže pýtať na detaily, pokiaľ to priamo nesúvisí s budúcim zamestnaním. Ani neuvádzajte do CV diagnózu. Ak máte zdravotné obmedzenie, alebo ste ZŤP, nemusíte to uvádzať v CV. Avšak, ak Váš zdravotný stav neumožňuje 100% výkon, alebo nebudete môcť vykonávať časť agendy, je vhodné to uviesť už v CV (aby ste sa vyhli nepríjemnej situácii na pohovore).
- Pokiaľ ste na rodičovskej dovolenke, skúste sa aspoň 1-2 roky pred nástupom do práce znovu aktualizovať – sledujte si zmeny vo Vašom segmente trhu, zlepšite si jazykové schopnosti (tak veľmi často nám zlyhávajú oteckovia, či mamičky v úrovni cudzieho jazyka 😊), sledujte si zmeny v potrebných zákonoch. Na pohovore môžu prísť konkrétne otázky, a pokiaľ ste ostali zamrznutý/á v 2015, Vaši konkurenti (kandidáti) Vás predbehnú. Taktiež, ak klesnete vo vedomostiach, či znalosti jazyka, budete musieť klesnúť aj platovo a možno budete musieť prijať aj juniorskú pozíciu.
- Pokiaľ ste nemali zamestnanie – je samozrejme v poriadku, ak ste počas pandémie nemohli nájsť vhodnú pozíciu. Všetci tomu rozumejú. Avšak vyplniť čas sledovaním Netflixu, či vtipných videí na youtube, nie je vôbec ono. Platí to, čo v bode 2. Oddýchnite si a načerpajte sily do nového zamestnania, avšak nezabudnite na sledovanie nových trendov a vzdelávaní. Tu Vám pomôžu aj online kurzy, a to buď platené jednorazové, či dlhodobé kurzy, ako aj bezplatné.
ČO TEDA S DERAVÝM CV?
Pokiaľ máte dlhšie pauzy v zamestnaniach, najmä 3 a viac rokov, odporúčame danú medzeru v CV vysvetliť. Ak sa jedná o rodičovskú dovolenku, je to v poriadku, a môžete danú „medzeru“ týmto dôvodom veľmi jednoducho objasniť (uvádza sa podobne ako pri zamestnaniach, napr. 2018 – súčasnosť).
Pokiaľ ste medzi zamestnaniami boli iba pár mesiacov nezamestnaný (max. do 1 roka), nemusíte to uvádzať v CV. Nepôsobí totiž vizuálne dobre, ak máte v CV 5 zamestnaní, a 4 krát „nezamestnaný“, či „aktívne vedený na úrade práce“. Pripravte sa však na otázku k Vašim medzerám, ktorá môže prísť už v telefonickom rozhovore, ako aj na interview.
Ak ste mali sabbatical, uveďte ho do CV. Je v poriadku, ak ste si po výkone náročnej funkcie oddýchli, a načerpali silu. Uvedenie sabbaticalu v CV môže pôsobiť aj veľmi pozitívne, pokiaľ teda nie ste 26 ročný človek s 2 ročnou pracovnou praxou, po ktorej ste potrebovali oddychovať 😊.
Ďalším dôvodom môže byť cestovanie, ktoré tiež môžete uviesť v CV. Každopádne druhá strana bude očakávať Vaše ubezpečenie, že ste si už pocestovali, chcete sa usadiť a ste pripravený na stabilné dlhodobé zamestnanie a kariéru.
Ak uvádzate v CV dôvod pauzy, môžete zdôrazniť aj zručnosti a skúsenosti, ktoré ste počas obdobia získali.
Väčšina ľudí má v CV medzery, keďže sa nám nie vždy podarí prestúpiť zo zamestnania do zamestnania. Dokonca je aj vhodné si niekedy oddýchnuť a načerpať sily. Každopádne odporúčame, aby ste si pred pohovorom urobili prípravu a premysleli si Vaše odpovede na otázky: „Ako nám vysvetlíte 1 ročnú medzeru medzi zamestnaniami?“, alebo „Čo ste v danom období robili, ako ste využili čas“ alebo „Ak ste sa vzdelávali, menujte nám kurzy, ktorých ste sa zúčastnili“. Na záver doplníme, že ak máte medzi zamestnaniami medzeru 2-3 mesiace, je to úplne v poriadku, keďže väčšinou takú dobu trvá nájdenie nového zamestnania.
A úplne posledná rada na záver. Pokiaľ sa potrebujete zorientovať po dlhšej pauze, alebo pri zmene v kariére (napr. zmena pozície, či segmentu trhu), využite služby kariérnych poradcov. Na pracovnom trhu je veľa koučov, a kariérnych poradcov, ktorí Vás posunú vpred. Službu kariérneho poradenstva poskytujeme aj my v ALEX PETERSON.
Odporúčame Vám aj náš článok: Časté striedanie zamestnania.
Budeme radi, ak nám napíšete Vaše skúsenosti, či tipy ako komentár na facebooku (link na našu skupinu tu), alebo na Linkedine (link na našu firemnú stránku tu).