NÁSTUP DO NOVEJ PRÁCE JE VZRUŠUJÚCI, ALE MÔŽE BYŤ AJ STRESUJÚCI
Nové prostredie, kolegovia, očakávania a množstvo informácií môžu spôsobiť neistotu a obavy. Ak cítite stres z novej práce, nezúfajte – je to úplne normálne. Prinášame vám niekoľko praktických tipov, ako zvládnuť túto výzvu sebaisto a pokojne.
1. KTO JE PRIPRAVENÝ, NIE JE PREKVAPENÝ
Čím lepšie sa pripravíte, tým menší stres z novej práce zažijete. Pred dňom nástupu do nového zamestnania si prečítajte, čo najviac informácií o firme a jej kultúre. Pripravte si vhodné oblečenie, v ktorom sa cítite sebavedomo a zároveň pohodlne. Skontrolujte si vopred, či je čisté a vyžehlené, aby ste sa vyhli nepríjemným ranným prekvapeniam. Premyslite si vopred dopravu do novej práce a prichystajte si aj všetky prípadné potrebné dokumenty.
2. NEKLAĎTE NA SEBA PREHNANE VYSOKÉ NÁROKY
Nikto učený z neba nespadol. Aj keď máte prax v danej oblasti, je normálne, že budete potrebovať čas na aklimatizáciu a zorientovanie sa vo firemných procesoch. Každá spoločnosť funguje inak. Nebuďte na seba príliš prísny a nečakajte, že hneď budete všetko vedieť. Dajte si čas na adaptáciu, postupne sa zoznamujte s úlohami a neváhajte sa pýtať na veci, ktoré vám nie sú jasné. Pýtajte sa aj 2x, ak je to potrebné. 😊 Aktívne počúvanie a kladenie otázok vám pomôže rýchlejšie sa zapracovať.
3. BUDUJTE VZŤAHY S NOVÝMI KOLEGAMI
Dobrý kolektív vám môže pomôcť prekonať stres z novej práce oveľa rýchlejšie. Buďte otvorený, priateľský a skúste sa zapojiť do rozhovorov, či spoločných aktivít. Môžete začať jednoduchým predstavením sa alebo spoločným obedom s kolegami.
4. ORGANIZUJTE SI PRÁCU A STANOVTE SI PRIORITY
Veľké množstvo nových informácií môže byť často zahlcujúce. Pomôže vám, ak si zapíšete dôležité úlohy a rozdelíte si ich podľa priority. Využívajte starý dobrý zápisník, online kalendár, poznámky v mobile alebo iné nástroje, ktoré vám pomôžu udržať si prehľad.
5. DOPRAJTE SI ODDYCH
Počas prvých dní v novej práci sa môžete cítiť unavený a vyčerpaný, najmä vplyvom veľkého množstva nových informácií. Je dôležité dbať na rovnováhu medzi prácou a oddychom. Doprajte si dostatok spánku, pohybu a času na aktivity, ktoré vás bavia a pomáhajú vám uvoľniť stres.
6. PRIPOMEŇTE SI, PREČO STE TÚTO PRÁCU PRIJALI
Ak cítite pochybnosti, pripomeňte si, prečo ste sa rozhodli pre túto pracovnú pozíciu. Čo vás na nej lákalo? Aké príležitosti vám ponúka? Sústreďte sa na pozitíva a dajte si čas na adaptáciu – každý začiatok je výzvou, ale aj príležitosťou na rast. Myslite na to, že začiatky sú spravidla najnáročnejšie a časom sa situácia bude len a len zlepšovať. 😊
Cítiť stres z novej práce je úplne normálne, ale vďaka týmto tipom ho môžete minimalizovať. Nebojte sa veľa pýtať, dajte si čas na učenie a starajte sa o svoju pohodu.
Prajeme vám veľa šťastia v novej práci! 😊
A ak ste si novú prácu snov ešte nenašli, odporúčame vám prečítať si našu Príručku pre kandidátov: Príručka pre kandidátov: všetko, čo potrebujete vedieť k získaniu vytúženej práce.
Budeme radi, ak nám napíšete vaše skúsenosti, či tipy ako komentár na Facebooku (link na našu skupinu tu), alebo na LinkedIne (link na našu firemnú stránku tu).
Zdroj obrázku
Ďalšie tipy na zaujímavé články na našom blogu:
Protiponuka – prijať ju, keď už ste podali výpoveď?
Ste starší kandidát? Môžete sa presadiť na pohovore
Kariérna zmena. Ako sa s ňou popasovať?