Stres je do istej miery zdravý a môže byť dokonca pre náš výkon aj prospešný. Príliš vysoká úroveň stresu môže mať však v dlhodobom meradle vážny vplyv na naše duševné aj fyzické zdravie.
V prvej časti článku vám prinášame tipy na rýchle techniky, ak sa v stresovej situácii nachádzate práve teraz. V ďalšej časti článku si pre vás pripravíte naše odporúčania na to, aby ste sa do takýchto situácií dostávali minimálne.
RÝCHLE TIPY NA ODBÚRANIE STRESU
Povedzme si úprimne, ak nás práve čaká dôležitá prezentácia v práci, významná konferencia, či náročné preskúšanie, kde potrebujeme podať najlepší výkon, väčšina z nás uprednostní chladnú hlavu a plnú koncentráciu bez stresu. Nech sa páči, tu sú naše tipy na odbúranie stresu. 😊
1. „TO DO LIST“ JE ZÁKLAD
Áno, tento tip je trošku (možno viac než trošku) klišoidný a otrepaný, ale naozaj ho odporúčame, má svoje opodstatnenie. Ak máte stres z dôvodu prílišného množstva práce a úloh, nie je nič jednoduchšie, ako si ich spísať na papier. V prvom rade, je možné, že zistíte, že úloh v skutočnosti nie je až tak veľa. V druhom rade, viete si ich jednoduchšie zoradiť a prioritizovať. V treťom, neposlednom rade – čo je lepšie, ako odškrtnúť si dokončenú úlohu? 😊 Zaujímavý týždenný plánovač nájdete aj tu: https://www.creocom.sk/upload/ftp_client/clanky/produktivita/denny-tyzdenny-planovac.pdf
2. PRAVIDLO 2 MINÚT
TO DO list je hotový a zoznam úloh na ňom je priam nekonečný. Niektoré úlohy však viete splniť do 2 minút – neodkladajte ich, urobte ich hneď teraz. Odporúčame si aj väčšie úlohy rozdeliť na menšie časti, ktoré sa plnia jednoduchšie. Odbúranie stresu zabezpečíte už len tým, že váš list úloh zrazu výrazne zmenšíte.
3. DOPRAJTE SI PRESTÁVKU
Nenavádzame vás na niekoľko hodinovú prokrastináciu. 😊 Nebojte sa však dopriať si pár minútovú prestávku a vypnúť hlavu. Najlepšie, čo pre seba môžete urobiť, je vybehnúť von, vyvetrať sa a nadýchať sa čerstvého vzduchu počas krátkej prechádzky. Bez mobilu. Bez výčitiek. Odbúranie stresu je tak zaručené.
4. DÝCHACIE TECHNIKY
Vyskúšajte dychové cvičenia, pri ktorých upriamite svoju pozornosť na svoje dýchanie a zamestnáte tak myseľ, ktorá nebude mať priestor na stres. Jednou z účinných techník je napríklad tzv. Dýchanie do krabice:
- Pomaly sa nadychujte po dobu štyroch sekúnd
- Zadržte dych na štyri sekundy
- Pomaly vydychujte vzduch po dobu štyroch sekúnd
- Zadržte dych po dobu štyroch sekúnd
- Opakujte aspoň 3x, prípadne dlhšie, pokým sa nebudete cítiť kľudnejší. (intervaly si môžete aj predĺžiť a nastaviť, ako vám vyhovujú, napríklad na 5, 6 alebo 7 sekúnd).
Ďalším účinným cvičením na ukľudnenie sa odbúranie návalu stresu môže byť aj technika dýchania 4-7-8:
- Počas celého cvičenia majte špičku jazyku opretú o podnebie úst tesne za hornými prednými zubami
- Vydýchnite všetko vzduch ústami
- Zatvorte ústa a nadýchnite sa pomaly nosom, po dobu 4 sekúnd
- Na 7 sekúnd zadržte dych
- Vydýchnite ústami po domu 8 sekúnd
- Celý cyklus opakujte ako začiatočník maximálne 4x, po čase môžete cyklus opakovať maximálne 8x
Pokračovanie témy “Stres” nájdete aj v pokračovaní: alexpeterson.sk/ako-sa-vyhnut-stresu/ 😊 Ak by ste sa s nami chceli podeliť o svoju skúsenosť, budeme radi, ak tak urobíte na Facebooku (link na našu skupinu tu), alebo na LinkedIne (link na našu firemnú stránku tu).
Zdroj obrázku: https://unsplash.com/
Tipy na naše článku ku téme stresu:
Ako neriešiť prácu počas dovolenky
Tipy, ako sa dlhodobo vyhnúť stresu – časť 2.
Stres môže byť prospešný – ak vieme, ako ho využiť