ZLYHANIE NA POHOVORE… AKÝM DETAILOM SA MÁM VYHNÚŤ, ABY SOM NESTRATIL BODY NA INTERVIEW ?
Každý z nás už absolvoval interview, a to buď úspešne, alebo neúspešne. Pracovné interview vie byť niekedy aj náročné, avšak vždy existujú detaily, ktoré je možné vylepšiť. A snáď sa malé, či veľké zlyhanie na pohovore nabudúce vôbec nedostaví 😊
NIEKEDY AJ DETAILY VÁM MÔŽU PRILEPŠIŤ ALEBO POŠKODIŤ. AKO ZARUČENE POHORIEŤ?
1. SŤAŽUJTE SA – NAPRÍKLAD NA PARKOVANIE
V rámci úvodného small-talku zvykne padnúť otázka na vašu cestu. Ak sa pustíte do ohovárania nemožnosti parkovania, zložitosť budovy biznis centra, či hrozné zápchy v okolí, môžete získať mínusové body. Nikto nechce mať zamestnanca, ktorý vnáša do firmy negatívnu atmosféru.
2. ODIGNORUJTE RECEPČNÚ
Nepodceňujte recepčnú, či vrátnika. Prejavte úctivosť, svoje sociálne zručnosti a zmysel pre humor. Ak sa jedná o recepčnú priamo vo firme, buďte si istý, že človek, ktorý vedie s vami pohovor, sa jej môže spýtať na jej názor a prvý dojem zo stretnutia s vami. Ak ste ostro skritizovali recepčnú za kávu, ale keď vstúpi hiring manažér, prepnete sa na láskavého pána, môže sa stať, že vás – napriek dokonalému interview- z výberového procesu vyradia. Takisto aj vrátnik, o ktorom máte dojem, že si už má užívať zaslúžený dôchodok, a môžete na neho byť “nevrlý”, môže mať veľmi úzky kontakt s vašim potencionálnym nadriadeným.
3. NEMAJTE PRIPRAVENÉ ŽIADNE OTÁZKY NA ZÁVER
Jeden z detailov, ktoré zvyknú kandidáti podceniť, sú otázky na záver. Keď dostanete tento priestor, využite ho. Otázky si pripravte, ale samozrejme vám môžu vzniknúť aj nové počas rozhovoru. Je vhodné položiť aspoň 3 otázky na záver pohovoru. Ak máte dojem, že už zdržujete, môžete diplomaticky ukončiť v štýle “Ďakujem za priestor na moje otázky. Pozícia ma mimoriadne zaujala a mám viac otázok, ktoré by ma zaujímali. Nechcem však zdržovať, môžem ich teda položiť na prípadnom ďalšom stretnutí, ak by ste si ma vybrali do ďalšieho kola”. Viac sa téme venujeme v článku Aké otázky sa opýtať na pohovore?
Čo ďalej môžete robiť, aby ste zaručene pohoreli na interview?
4. BUĎTE CELKOVO NEGATÍVNY
Ako sme spomínali, nikto nechce mať v teame negativistu. Negativita sa môže prejaviť vo viacerých vašich odpovediach. Poohovárate vášho bývalého šéfa, kolegov, či celkovo firmu. Hádžete vinu na druhých. Poohovárate nebodaj firmu, v ktorej práve máte pohovor – jej postavenie na trhu, konkrétneho zamestnanca, parkovanie, zložitosť vstupu do kancelárií, či kávu… alebo inzerát a priebeh výberového procesu.
5. BUĎTE PRÍLIŠ OSOBNÝ
Predpokladáme, že sa osobne nepoznáte s recruiterom, či manažérom, s ktorým máte pohovor. Držte sa línie pohovoru a položených otázok. Detailné rozprávanie o vašej rodine, či opekačke s vašim šéfom, môže byť zaujímavé, ale asi nie je odpoveďou na položenú otázku. Ak sa musíte dostať do osobnej, či rodinnej témy, buďte tu stručný a vecný. Jedným z príkladov, je dôvod odchodu zo zamestnania, kedy sa zamestnanec musel postarať o vážne chorého, či umierajúceho člena rodiny. Podobnou chybou je aj prílišné spomínanie konkrétnych mien. Nie, nemusí každý vedieť, že pán XY je šéfom investičnej skupiny, ktorá vlastní majoritu akcií vašej firmy. Ak nejaké to meno chcete spomenúť, pripojte aj informáciu, akú má pozíciu, resp. kto to je.
6. ODPOVEDAJTE OBŠÍRNE A “OD VECI”
Táto situácia sa stáva nezriedka. Recruiter je vám sympatický a otvoríte sa. Máte pocit, že môžete hovoriť čokoľvek. Ak neodpovedáte na otázku, alebo hovoríte veľmi obšírne, po približne 3.-4. nezodpovedanej otázke, či obšírnej odpovedi, osoba na druhej strane stráca motiváciu pokračovať. Vaše skóre ide rapídne dolu a interview sa môže ukončiť. Odpovedajte teda vecne, a počas rozprávania si buďte istý, že vaša odpoveď smeruje k cieľu, teda k uspokojeniu položenej otázky. Pokiaľ musíte podať obšírnejšie vysvetlenie, ospravedlňte sa: “Aby som Vám odpovedal na danú otázku, musím vysvetliť aj XY” alebo “Odpoveď na vašu otázku bude trošku obšírnejšia, aby som vysvetlil danú situáciu.. “
7. ROZPRÁVAJTE PRÍLIŠ MÁLO ALEBO PRÍLIŠ VEĽA
Niekedy máte pocit, že nemáte čo povedať, alebo jednoducho patríte k tým „málovravným“. Posnažte sa svoje vety rozviť. Tiež odpoveď „Máte to napísané v CV“ je mimoriadne zlá odpoveď. Môžete si natrénovať časť pohovoru so svojim známym alebo aspoň pred zrkadlom. Samozrejme, existujú pozície, kde nepotrebujete vynikať v komunikácii. Napriek tomu sa posnažte urobiť maximum. Na druhej strane, ak patríte k tým „ukecaným“, kroťte svoje odpovede a snažte sa byť stručnejší. V oboch prípadoch by ste mohli výrazne strácať body, a recruiter z vás môže byť po niekoľkých minútach unavený.
8. NEPRIPRAVTE SA
Najviac “omieľaná” rada k pohovorom, je ohľadom prípravy. Napriek tomu veľmi podceňovaná. Potrebujete venovať čas vašej príprave. Dôkladne si prezrite webstránku firmy, jej finančný stav napríklad na Finstat.sk, mediálne výstupy, zamestnancov cez google, či Linkedin. Naštudujte si produkty firmy. Každá znalosť aj najmenších detailov vám pridáva body naviac, a svedčí o vašej motivácii pracovať pre konkrétnu firmu. A samozrejme, naopak, vaša neznalosť základných informácií vám môže veľmi poškodiť.
9. NEUSLEDUJTE SI DETAILY
Pohovor je v mnohom aj o detailoch. Druhá strana si môže všímať aj vaše topánky, či zladenosť oblečenia. Takisto, keď prídete s igelitkou, či veľkým batohom. Príďte samozrejme včas, aby ste neboli v strese a zadýchaný z toho, ako ste museli bežať. A určite sa snažte vyvarovať akýmkoľvek čudným praktikám. Príklady z praxe: kandidát napiekol koláč, či priniesol ako darček víno. Iný kandidát v čase pre otázky vytiahol veľký blok a zapisoval si slovo po slove odpovede recruitera, alebo ďalší naopak vytiahol blok s 3 stranami otázok.
Je tu vela ďalších detailov, ktoré skúsime zhrnúť: vaše podanie ruky, celkovo reč tela a neverbálna komunikácia, absencia deodorantu, či tričko s nápisom Deathmetal (pokiaľ nie ste vzácny programátor 😊), na videointerview nevhodné pozadie (viac v článku TU), či nepripravenosť techniky, používanie slangu, či „Dovi“ na konci rozhovoru, a tiež prílišné sebavedomie. Taktiež, ak neprejavíte záujem, motiváciu a entuziazmus.
Na záver vám odporúčame aj článok Ako vyniknúť v úvodnom telefonickom prescreene; pomôže vám vyhnúť sa chybám, kvôli ktorým by ste sa na osobný pohovor nedostali. Článok Ako sa najrýchlejšie odpísať, ako kandidát zhŕňa celý výberový proces a aké aktivity vám v procese nepomôžu.
Prajeme vám, nech sa vám akékoľvek zlyhanie na interview oblúkom vyhýba 😊
Budeme radi, ak nám napíšete vaše skúsenosti, či tipy ako komentár na Facebooku (link na našu skupinu tu), alebo na LinkedIne (link na našu firemnú stránku tu).