MÁTE SVOJ VEK A DLHŠIE HĽADÁTE PRÁCU? AKO SA VYVAROVAŤ NIEKTORÝCH CHÝB, ALEBO ASPOŇ ZVÝŠIŤ SVOJE ŠANCE?
Ak ste starší kandidát a hľadáte prácu, z praxe vieme, že to nemáte ľahké. Hoci tu máme antidiskriminačný zákon, kandidáti 50+ (avšak aj vekovo mladší) majú stále sťažený prístup ku zaujímavým pozíciám. Máte roky skúseností, preferujete stabilnú prácu, chcete sa učiť nové veci a napriek tomu sa neviete dostať na pohovor, prípadne vás zamietnu po prvom výberovom kole. Dnes vám prinášame zopár rád, ako zvýšiť vo výberovom procese svoje šance.
ČO S VAŠIM CV?
Či vo vašom CV vek napíšete, prípadne uvediete dátum ukončenia SŠ (ktorý váš vek identifikuje), je to čisto na vašej stratégii. Neexistuje tu jednoznačná odpoveď, každopádne môžete stratégiu meniť a ak sa dlhšie neviete dostať na pohovor, CV si upravte (samozrejme nikdy v CV neklamte).
Ak chcete vek zamaskovať, neuvádzajte dátum ukončenia SŠ, VŠ, ale uveďte iba názov školy a ukončený odbor. Takisto nie je potrebné uvádzať zamestnania pred rokom 2000, nakoľko, ak uvádzate svoje pracovné skúsenosti z roku 1985, je jasné, že máte viac než cca 58 rokov. Zároveň pre väčšinu pozícií a väčšinu hiring manažérov už táto skúsenosť nie je relevantná.
Použite moderný formát CV (napríklad cez vzory na Profesia.sk). Je to veľmi dôležité! CV napísané vo Worde s písmom Times New Roman vás zbytočne spája s 90-tymi rokmi, a budíte potom dojem, že ste zaspali dobu. Moderným formátom CV naopak dáte najavo, že sa viete popasovať s technológiami a idete s dobou. Verte, že starý formát CV mnohým kandidátom uberá body už v prvých sekundách.
ÚVODNÝ TELEFONÁT – PRESADÍ SA V ŇOM AJ STARŠÍ KANDIDÁT?
Samozrejme, že áno, no základom je príprava. V prvom rade majte poriadok vo svojich reakciách, a buďte si istý, že viete, kam ste CV zasielali. Už počas zasielania CV si naštudujte detaily danej pozície, webstránku a informácie o firme. Svojou pripravenosťou ukážete, že máte dostatok dynamiky, viete používať Google a máte prehľad. Tým môžete tromfnúť mnohých mladších kandidátov.
V telefonáte buďte prívetivý, dajte najavo pokoru, zmysel pre humor a zároveň dynamiku. Zásadné tipy na presadenie sa v úvodnom telefonáte nájdete v našom článku: Telefonické interview – ako vyniknúť v úvodnom prescreene?
AKO SA PREJAVIŤ NA INTERVIEW?
V našom blogu nájdete niekoľko článkov na tému, ako sa presadiť na pohovore (linky na ne nájdete pod článkom). Ako sa presadí starší kandidát?
- Prispôsobte svoje oblečenie. Možno ste zvyknutý chodiť na stretnutia v obleku. Ak však prídete do moderného start-upu, kde všetci preferujú „casual“, budete pôsobiť, že ste „mimo“. Preverte si vopred, ako sa obliekajú ľudia vo firme a ak cítite, že ste to s tým sakom prehnali, dajte si ho dole.
- Buďte pokorný. Možno sa práve rozprávate s HR, či manažérkou vo veku vašej dcéry. Je to však pre vás kľúčová osoba, ktorá vás vo výberovom procese môže posunúť. Prejavte, že si vážite skúsenosti druhého človeka, a že sa chystáte neustále učiť. Nepreberajte iniciatívu v rozhovore, ktorý má viesť niekto druhý. Nekomentujte svoj vek, ani mladosť druhého človeka.
- Nevracajte sa ku skúsenostiam spred 20 rokov, pokiaľ sa vás na ne nepýtajú. Ak ste vyzvaný spomenúť si na svoje úspechy, či zaujímavé situácie, vyberte skúsenosť spred 0-5 rokov (budete tak pôsobiť ako človek, čo neustále pracuje na sebe, a nie ako ten, čo čerpá z minulého storočia 😊)
- Demonštrujte svoje schopnosti a chuť sa učiť – spomeňte, že ste v kurze biznis angličtiny, pretože vás baví učiť sa. Možno absolvujete kurz Excelu, pretože ste síce pokročilý, ale vždy je v čom sa zlepšovať. Prípadne ste pred rokom boli key-userom pri implementácii nového softvéru. Prejavte, že ste nastavený na učenie, zlepšovanie a rád sa budete učiť aj od mladších kolegov.
- Ak cítite, že sa druhá strana bojí, že by ste mohli byť príliš skúsený a môžete ohroziť jej vlastnú stoličku, prípadne, že ste boli už platovo vyššie, pomenujte to (vo vhodnej chvíli). Ak je to pravda, prejavte, že ste už viedli veľké tímy, ale momentálne ste skôr nastavený na rast v rámci svojej role a rád by ste sa učili. Takisto, pokiaľ je zjavné z vášho CV, že ste už museli byť platovo vyššie, transparentne to pomenujte („Veľmi úprimne, bol som už platovo vyššie. Momentálne však už nemám toľko výdavkov, ako s malými deťmi, mám splatenú hypotéku, a nemám absolútny problém ísť výrazne nižšie. Mojou prioritou je zaujímavá pozícia vo firme, ako je tá vaša, kde by som mohol prispieť svojimi skúsenosťami a učiť sa niečo nové“)
- Prejavte energiu, dynamiku a motiváciu – to platí pre kandidátov všetkých vekových kategórií, avšak pri starších kandidátoch nastáva (nie vždy opodstatnená) obava, že energiu už nemajú. V rámci telefonátu, aj pohovoru teda dajte najavo, že ste pripravený a motivovaný. Aj starší kandidát svojou motiváciou môže bez problémov tromfnúť dvadsiatnika.
- V neposlednom rade zmysel pre humor. Nikto nechce mať v tíme suchára, ktorý sa nevie zasmiať na sebe alebo nevie zapadnúť do kolektívu. Usmievajte sa, buďte milý, nebojte sa small-talku a nebuďte príliš formálny.
NEZASPITE DOBU
V čase, keď si HR študuje vaše CV a takisto počas pohovoru, bežia mu/jej hlavou nasledovné otázky: „Má tento kandidát ešte chuť sa učiť?“ „Používame vlastný softvér, bude sa v ňom vedieť orientovať?“ „Potrebujeme zorganizovať videopohovor cez Webex. Zvládne to?“ „Bude si rozumieť s mladšími kolegami, vo veku jeho detí, či vnukov?“ „Sme dynamická firma s pravidelnými zmenami. Bude sa vedieť prispôsobovať?“ „Už bol riaditeľom oddelení, ako to zvládne na pozícii špecialistu?“. Pripravte si odpovede na tieto otázky.
Ak viete, že budete hľadať prácu a „máte svoj vek“, pripravujte sa na to. Sledujte najnovšie trendy, učte sa pracovať s novými aplikáciami a softvérmi. Zdokonaľte sa v cudzom jazyku. Zúčastňujte sa kurzov, webinárov, počúvajte podcasty. Hovorí sa, že súčasná mladá generácia je technologicky pripravenejšia. Nie je to však úplne presné. Mnoho mladých ľudí dokonale ovláda Tik-Tok, ale nevie načo je dôležitá aktualizácia antivírusu, prípadne nevie dobre pracovať v Exceli. Buďte pripravený. Aktívne pracujte so svojim smartfónom, inštalujte a testujte zaujímavé aplikácie, a to aj v súkromnom živote. Zaujímajte sa o najnovší softvér, či databázy a neustále sa učte.
PRIPRAVTE SA NA ONLINE INTERVIEW
Ak ste doteraz aktívne nevyužívali videohovor, pripravte sa na to, keďže je už bežným trendom. Nainštalujte si a vyskúšajte si najčastejšie využívané aplikácie/platformy ako Zoom, Teams, GoogleMeet, Skype a Webex. Vyskúšajte si ich na svojom laptope, kompletne so zvukom a kamerou. Avšak nezabudnite na alternatívu – svoj smartfón. Buďte pripravený, ak niečo zlyhá na laptope, aby ste sa vedeli hneď presunúť na smarfón. Ak zvládnete aj neočakávanú situáciu a technický problém, získate ďalšiu plusku 🙂
Ak vás zaujímajú špecifiká online pohovoru, nájdete ich v našom článku Online pohovor – nový štandard?
Veríme, že vám naše rady pomohli. Ak by ste sa s nami chceli podeliť o svoju skúsenosť, budeme radi, ak tak urobíte na Facebooku (link na našu skupinu tu), alebo na LinkedIne (link na našu firemnú stránku tu).
Zdroj obrázku: Pexels.com
Linky na súvisiace články na našom blogu: