AKO KOMUNIKOVAŤ, ŽE STE UŽ PRIJALI INÚ PONUKU? AKO OZNÁMIŤ, ŽE STE UŽ O DANÉ PRACOVNÉ MIESTO STRATILI ZÁUJEM?
Mnohokrát vo výberových procesoch spomíname dôveru. Ak sa medzi kandidátom a personalistom vybuduje dôvera, všetko je oveľa jednoduchšie a to pre obe strany. Teraz aj inokedy. Ak si ako kandidát hľadáte zamestnanie, zväčša ste proaktívny, komunikatívny, motivovaný. Personalista sa snaží urobiť všetko pre to, aby Vám pomohol dané pracovné miesto získať. Čo sa však deje po tom, ako sa už rozhodnete prijať inú ponuku, ktorú Vám ponúkal možno rovnako profesionálny iný personalista?
O VAŠOM ROZHODNUTÍ INFORMUJTE VŠETKY ZAINTERESOVANÉ STRANY.
Nezabúdajte, že aj keď ste si už prácu vybrali, bohužiaľ nie je stále na 100% isté, že sa Vám tam bude páčiť, dariť a všetko bude ružové. Niekedy sa bohužiaľ môže stať, že budete opätovným kandidátom… skôr ako si myslíte.
DÔSLEDNOSŤ JE VLASTNOSŤ, KTORÁ NIE JE AUTOMATICKÁ.
Informovať o Vašom rozhodnutí prijať inú pracovnú ponuku je nutnosť, ktorá sa od Vás ako kandidáta, vyžaduje. Ide aj o prirodzené ľudské nastavenie a úroveň slušnosti, ktorú týmto správaním potvrdíte. Je bežné, že kandidáti sa súbežne zaujímajú o viaceré pracovné ponuky, a na tom nie je nič zvláštne, ani zlé. Dôsledne a profesionálne si vysporiadať všetky výberové procesy Vám určite nezatvorí dvere pre budúce spolupráce. Práve naopak. Buďte úprimný. Otvorene vysvetlite, že Vás daná ponuka presvedčila viac vďaka kompetenciám, ohodnoteniu, firemnej kultúre, jednoducho povedzte to, čo cítite. Aj vďaka úprimnému feedbacku si necháte otvorené dvere aj do budúcna.
KEDY TO MÁTE POVEDAŤ? VČAS.
O tom, že ste aj v iných výberových procesoch, by mal personalista, či personálna agentúra, vedieť od začiatku Vašej komunikácie. Tento faktor vie v mnohých okolnostiach urýchliť výberový proces. V ideálnom scenári, keď s personalistom komunikujete pravidelne, je informovaný, v aký deň má padnúť Vaše finálne rozhodnutie. Vtedy obe strany vedia, na čom sú a proces sa môže urýchliť. Následne dáte ASAP vedieť, akú ponuku akceptujete a s personalistom sa v dobrom rozlúčite (s otvorenými možnosťami do budúcna).
AKO TO MÁTE POVEDAŤ?
Pravdupovediac výhovorky typu „Chcel som Vám zavolať, ale nestihol som“, sú v tomto prípade až detinské. Uvedomte si, že toto je asi to najmenej, čo si človek zaslúži po tom, ako Vám s hľadaním práce pomáhal. Ak sa zachováte ako „chrapúň“, neočakávajte ochotnú pomoc aj nabudúce. Emailom, telefonicky, listom… V dnešnej dobe existujú minimálne tri spôsoby, ako človeka kontaktovať.
PREČO TO MÁTE POVEDAŤ?
Môžete mať pocit, že keď ste prijali ponuku, získali ste prácu a hľadanie práce sa končí. To je síce pravda, avšak predstavte si druhú stranu. Ak nedáte vedieť, alebo iba pošlete SMS v zmysle “Dnešného pohovoru sa nezúčastním. AB”, druhá strana nevie, či s Vami má ďalej rátať alebo nie. Poďakujte sa za doterajšiu snahu, a vysvetlite, že ste prijali ponuku a z toho dôvodu hľadanie uzatvárate. Myslite na to, že personalista môže v budúcnosti pracovať vo Vašej vysnívanej firme. Ak nakoniec zanecháte zlý dojem, Vaše meno si zapamätá, a v budúcnosti Vám to nepomôže.
ČO, AK SOM PRIJAL PONUKU, ALE NAPOKON SOM SI TO ROZMYSLEL A DO PRÁCE NENASTÚPIM?
Táto situácia asi v konečnom dôsledku neteší ani samotného uchádzača. Ak sa stane, že nakoniec na akceptované pracovné miesto nenastúpite, je to takzvaný „úder pod pás“. Ak nastane táto situácia, čo najrýchlejšie informujte recruitera, s ktorým ste boli v kontakte. Vaša prípadná neistota niekedy pramení v nedostatočných informáciách, ktoré Vám personalista alebo už daná spoločnosť možno rada doplní, alebo vysvetlí. Situáciu treba jednoducho začať riešiť. Nenechajte to vykypieť. Ak sa s recruiterom porozprávate, vysvetlíte reálne dôvody, nevidím dôvod, prečo by sa Vaša všeobecná spolupráca mala narušiť. Ak ste boli v kontakte s konzultantom personálnej agentúry, taktiež ho kontaktuje a vysvetlite svoju situáciu. Možno bude mať pre Vás pripravené ďalšie zaujímavé pozície. V prípade, že ste sa rozhodli zvažovať protiponuku (ponuku súčasného zamestnávateľa), prečítajte si od nás pár tipov v článku o protiponuke.
Prajeme Vám, aby všetky Vaše rozhodnutia boli tie správne a aby ste stále mali plno pracovných možností a skvelých profesionálov, ktorí Vám s hľadaním práce radi pomôžu.
Budeme radi, ak sa obrátite práve na nás😊
Ak by ste si chceli vytvoriť zaujímavý profil na LinkedIne, vytvoriť si atraktívne CV, prejsť Vaše kariérne smerovanie a poradiť, ako byť úspešnejší na trhu práce, využite našu službu Kariérne poradenstvo.
Napíšte nám Vaše skúsenosti v súvislosti s témou článku, či Vaše tipy ako komentár na facebooku (link na našu skupinu tu), alebo na Linkedine (link na našu firemnú stránku tu).
Čítajte aj naďalej náš blog a nezabudnite sledovať otvorené pozície.